Kivi (Actinidia deliciosa) je biljka penjačica koja vodi poreklo iz Južne Kine. Voće je nazvano po istoimenoj ptici. Još raste u Japanu i Sibiru. Postoje četri vrste kivija: Običan kivi, Veliki pegavi kivi, Mali pegavi kivi i Severnoistočni pegavi kivi.
Njegovo stablo može da dostigne visinu od 9 m. Listovi su široki, a plod je mesnat, jajastog oblika sa omotačem koji po sebi ima sitne dlačice. Biljka ima neprijatan miris, dok je ukus ploda slatko-kiseli i osvežavajući. Gaji se na plantažama, a sve češće ga ima i u baštama. Cveta od aprila do maja.
Ovo voće ima dugu tradiciju, a u zemlji porekla je proglašeno za nacionalno. Listovi se koriste za pravljenje čaja, dok se od ploda najčešće spremaju sokovi, sirupi, džemovi, slatko, rakija, liker, zatim se dodaje u voćne salate, kolače, torte i druge poslastice.
Ima sve veću primenu u kozmetičkoj industriji. Njegov ekstrakt se stavlja u proizvode za negu tela, ali postoje i brojni recepti za maske i kupke koje sami možemo da pravimo.
Recept
Sok od kivija
Sastojci
- 1 ,5 kg oljuštenog kivija
- 1 ,5 l vode
- 500 gr šećera
Instrukcije
- Vodu prokuvajte i ostavite je da se ohladi.
- Za to vreme, oljuštite kivi, dobro ga operite i što više isitnite u blenderu.
- Dobijeni sadržaj procedite kroz cediljku obloženu gazom i pritiskajte ga kako biste dobili veću količinu soka.
- U šerpu u kojoj se nalazi prohlađena voda dodajte sok od kivija i šećer.
- Sve to mešajte dok se šećer u potpunosti ne rastopi.
- Sipajte ga u plastične plaše koje ste prethodno sterilisali.
- Sok možete čuvati u frižideru, zamrzivaču ili na nekom drugom hladnom mestu.
Napomena:
Da biste dobili zdraviji sok, umesto šećera koristite med, steviju ili neki drugi zaslađivač. Flaša koju otvorite može stajati u frižideru nedelju dana, nakon čega će se sadržaj pokvariti. Ukoliko vam je jak, sok možete razblažiti vodom. Dodajte nekoliko kockica leda, ukrasite ga kriškama voća i uživajte u njegovom osvežavajućem ukusu.
IZVOR: sokovi.org
0 Primjedbe